
MyForest, YourForest, OurForest: így menthetik meg a közösségi erdők a világot
Az ipari forradalom előtti időszakhoz képest erdőink harmadára csökkentek, miközben szén-dioxid kibocsátásunk sokszorosára nőtt. A CO2 üvegházhatású gáz, így igen nagymértékben hozzájárul a globális felmelegedéshez. A fák azonban megoldást jelenthetnek a problémára: a vegetációs időszakban felszívják és megkötik a szén-dioxidot: hogy hogyan, arról ebben a cikkünkben részletesebben is olvashatsz. Azonban jelenleg túl kevés erdőnk van, és túl magas a légszennyezettség, így nem képesek tartani a lépést.
A MyForest szervezetet Gayer Zoltán álmodta meg és dr. Pásztor Miklós hozta létre. A csapat további tagjai, Sywa Ágnes, Erdei István, Rimóczi Oszkár, Harcos Andrea és Drahos Tamás mind személyes indíttatásból csatlakoztak a kezdeményezéshez. Ők tűzték ki maguk elé a célt: összefogják az embereket, és addig ültetnek és gondoznak újabb és újabb fákat, ameddig el nem érik, hogy az erdőállomány képes legyen semlegesíteni az emberiség szén-dioxid kibocsátását. Hogy ez mégis hány fát jelent? Kétszázat, minden földi lakos után.
Mit tehetünk?
A MyForest közösségi erdőket ültet, földtulajdonosok által felajánlott területekre, magánszemélyek által felajánlott pénzből. Ha te is hozzá szeretnél járulni a saját 200 fád elültetéséhez, pár gombnyomással megteheted a weboldalon keresztül. A neved felkerül a támogatók listájára, a fádat vagy fáidat pedig gondozhatod te, de az alapítvány csapatára is bízhatod nevelgetésüket.
Cégként pedig még többet tehetünk: minden rendezvényünkön a hulladékmentességre törekszünk, zero waste elveink viszont a károsanyag-kibocsátás semlegesítésére is kiterjednek. Van, hogy nincs más megoldás: egyes elemeket autóval kell szállítanunk. Ilyenkor fordulunk partnerünkhöz, a MyForesthez, hogy a szakemberek segítségével kiszámolt szén-dioxid kibocsátásunkat annyi fa ültetésével semlegesítsük, amennyit képes lesz felszívni az adott mennyiséget. Így visszaadjuk bolygónknak azt, amit elvettünk tőle.
A szervezet egyelőre Magyarországon működik, de hosszú távú tervei között szerepel, hogy nemzetközi szintre emeli munkáját. Eddigi projektjeik során majdnem 60 ezer fát ültettek, egy fa élete során közel 20 millió köbméter levegőt képes megtisztítani, zárt állományban pedig még ennél is többet. Ahogy a fák is erdőként a leghatékonyabbak, úgy mi is akkor tehetünk a legtöbbet, ha összefogunk. Így lesz a sok facsemetéből sok közös erdő, a közös erdőkből pedig egészséges bolygó.

12 fenn- és megtartható újévi fogadalom cégeknek
Az Újév lehetőség a változásra, jó alkalom, hogy nyitott fülekre találjanak azok az elköteleződések, amik fontosak számunkra és a cég imázsépítése szempontjából. A zöld fogadalmak magasabb célt képviselnek, és az ennek eléréséért tett minden apró lépés összeköti az embereket. Ha pedig a munkaadó áll ki a fenntartható célkitűzések mellett, melyek nem légből kapott greenwasher mondatok, amik néhány nap alatt köddé válnak, hanem gondosan felépített SMART célok, az olyan pozitív légkört teremt, mind a belső, mind a külső érintettek számára, amit nem helyettesít semmilyen évindító akció.

Csomagolásmentes boltok, mindenütt!
A Zero Waste forradalom úttörői a csomagolásmentes boltok, amik egy fenntartható kiskereskedelmi lánccal teszik elérhetővé a magánemberek számára a tudatos vásárlást. Szerencsére egyre több helyen találhatsz ilyen üzletet, vidéken is, sőt, sokan már házhozszállítást is vállalnak!

Céges ajándék, ami #nemszemét
Ahogy egyre inkább beleástuk magunkat a fenntartható ajándékokba, azt vettük észre, hogy sokkal több gondoskodás elfér egy jutazsákban vagy egy ajándékkártyán, mint egy celofán csomagban. Egy zero waste ajándékhoz ugyanis elsősorban ötlet kell! Ha pedig ötletelsz, az azt jelenti, fontosak számodra a munkavállalóid – és persze a bolygó is – és nem a lehető legegyszerűbben igyekszel letudni a karácsonyi ajándékozást, hanem a lehető legjobban.