
Természetes tisztaság otthon
Kicsiben kell kezdeni. Igaz ez minden szerteágazó folyamatra, ami elsőre ijesztőnek tűnik - könnyen megrendítheti elhatározásunkat az összkép. Rómát sem egy nap alatt építették, neked sem kell egyik pillanatról a másikra hulladékmentessé válnod. Minden apró változtatás számít. Kezdd kicsiben, az otthonod biztonságában, és kísérletezz!
Ecet, szódabikarbóna, citromsav
A fenti három alapanyagból a lakás szinte minden zugát tisztára varázsolhatod, ráadásul mindegyik beszerezhető csomagolásmentes boltokban, így a felesleges műanyag tisztítószeres flakonokat sem kell többé a kukába dobnod. Elég egy-egy régit megtartani és abban kikeverni otthon a különböző célokra szánt tisztítószereidet. Tévhit, hogy minden helyiségre és felületre külön tisztítószert kell alkalmazni, ez csak egy marketingfogás, ami szélesebb termékpaletta értékesítését teszi lehetővé. Valójában azonban elég, ha csak néhány alapanyag sorakozik a takarítós szekrényben – így még helyet is spórolhatsz.
Ha ablaktisztításra adod a fejed, egyszerűen önts egy liter vízbe negyed liter ecetet és a mixet az ablakra spriccelve már dolgozhatsz is! Ha teszel hozzá egy kevés sót, még ragyogóbb lesz eredmény. A porosodás ellen pedig próbáld ki ezt a bútorápoló receptet:
Hozzávalók: egy bögre víz, negyed bögre desztillált fehérecet, 2 evőkanál olívaolaj, pár csepp illóolaj
Elkészítés: Keverd össze az alapanyagokat és öntsd egy spriccelős fejjel ellátott flakonba! Használat előtt rázd fel!
A környezetbarát takarítás nagy előnye, hogy kevesebb vegyszerrel érintkezünk, nem lélegezzük be őket, és kisállataink és gyerekeink miatt sem kell aggódnunk.
Boszorkánykodj!
Természetesen minden háztartásban szükséges tisztítószert el tudsz készíteni magadnak otthon is. Kotyvassz! Jó, azért célszerű kipróbált recepteket követni, ha nem csak a fortyogó üst látványa izgat, hanem hatékony szereket szeretnél. Ezekkel érdemes kísérletezgetni, hiszen például a mosogatógép-tabletta kiváltására javasolt receptek is különbözőek, a géptől is függ, hogy melyik mennyire hatékony. A mosószer kiváltása sokaknak kihívást jelent, valakinek a mosódió válik be, másnak a házi készítésű mosógél, megint más viszont idegenkedik az ecetes ruhaöblítéstől, és így tovább. Rengeteg a lehetőség, próbáld ki őket!
Ha a mosógél mellett döntesz, hoztunk hozzá egy receptet. Az alapanyagokat bármelyik csomagolásmentes boltban megtalálod.
Hozzávalók: 150 gramm mosószappan reszelék, 2,5 dl mosószóda, 4 liter víz
Elkészítés: Mivel az eljárás során szén-dioxid keletkezik, először is nyisd ki az ablakot! Forrald fel a vizet egy nagy lábasban, majd add hozzá a reszeléket! Kevergesd, ameddig feloldódik, majd fokozatosan add hozzá a mosószódát! Ha ez is feloldódott, és a masszád már gélszerű, hagyd kihűlni, majd verd fel habverővel! Töltsd ki flakonokba – ne felejtsd el jelölni, hogy mérgező! Mosás előtt rázd fel, egy adag ruhához használj 80-100 ml-et!
Amennyiben nem szeretnél otthon bíbelődni a megfelelő keverékek előállításával, akkor is van megoldás: már válogathatsz olyan hazai termékek közül, melyek a nagyobb drogériák polcain is megtalálhatók, és biológiailag lebomló, környezetbarát helyettesítőt kínálnak.
Tiszta és illatos
A lakás illatosításához használj aromaolajokat! Adj nekik időt, hiszen orrunk annyira megszokta a mesterséges illatosítókat, hogy esetenként nem is érzi a természetes aromákat. Ezeket is elkészítheted otthon, de a kezdetek kezdetén egyszerűbb, ha megvásárolod. Ha pedig rákapsz az otthoni manufaktúra ízére, meg sem lehet majd akadályozni, hogy még egy üvegcsét megtölts virágaromával. Például ennek a házi potpourri receptnek a segítségével:
Hozzávalók: száraz virágok, só, citrom- vagy narancshéj, illóolaj
Elkészítés: Rétegezd a virágokat, egy kevés sót és a gyümölcshéjat egy befőttesüvegben, csepegtess rá illóolajat, majd zárd le és hagyd állni! Egy hét után öntsd tálba és élvezd az illatát!
Kész a tisztítószer, mire öntsem?
A megszokott rongyok, kefék, törlőkendők helyett keress lebomló, mikroműanyagoktól és -szálaktól mentes alternatívákat! Tökéletes a célra a luffaszivacs vagy a gyökérkefe. Fontos szempont még, hogy a takarításban használt gépek is energiatakarékosak és jó minőségűek legyenek.
Ha az első lépések után úgy érzed, itt az idő tovább zöldülni, rengeteg hasznos tanácsot találsz a Hummusz szövetség, a Zöldbolt vagy a Zerohulladék weboldalán!

12 fenn- és megtartható újévi fogadalom cégeknek
Az Újév lehetőség a változásra, jó alkalom, hogy nyitott fülekre találjanak azok az elköteleződések, amik fontosak számunkra és a cég imázsépítése szempontjából. A zöld fogadalmak magasabb célt képviselnek, és az ennek eléréséért tett minden apró lépés összeköti az embereket. Ha pedig a munkaadó áll ki a fenntartható célkitűzések mellett, melyek nem légből kapott greenwasher mondatok, amik néhány nap alatt köddé válnak, hanem gondosan felépített SMART célok, az olyan pozitív légkört teremt, mind a belső, mind a külső érintettek számára, amit nem helyettesít semmilyen évindító akció.

Csomagolásmentes boltok, mindenütt!
A Zero Waste forradalom úttörői a csomagolásmentes boltok, amik egy fenntartható kiskereskedelmi lánccal teszik elérhetővé a magánemberek számára a tudatos vásárlást. Szerencsére egyre több helyen találhatsz ilyen üzletet, vidéken is, sőt, sokan már házhozszállítást is vállalnak!

Céges ajándék, ami #nemszemét
Ahogy egyre inkább beleástuk magunkat a fenntartható ajándékokba, azt vettük észre, hogy sokkal több gondoskodás elfér egy jutazsákban vagy egy ajándékkártyán, mint egy celofán csomagban. Egy zero waste ajándékhoz ugyanis elsősorban ötlet kell! Ha pedig ötletelsz, az azt jelenti, fontosak számodra a munkavállalóid – és persze a bolygó is – és nem a lehető legegyszerűbben igyekszel letudni a karácsonyi ajándékozást, hanem a lehető legjobban.